Bilgi

 

Direksiyon arızalarında doğru tespit önemlidir, elektrikli direksiyon kutularının verebileceği belli başlı arızalar, hatalar vardır. Elektrikli direksiyon kutusu arızalarından bazıları direksiyonda sertlik, direksiyonda sıkma, sağa sola çevirirken ses, direksiyon simitinde boşluk en sık karşılaşılan arızalardır.
Elektrikli direksiyon kutularında her arızanın kesin çözümü vardır. eps, ephs,elektroservo,elektro hidrolik,elektronik,hidrolik direksiyon kutusu ve direksiyon pompalarının onarımı günümüzde kolaylıkla sağlanmaktadır. Önemli olan doğru teşhistir.

Elektrikli direksiyon pompası arızalarında Skoda marka araçlarda ,Skoda Fabia, Skoda Rapid, Skoda Octavia, Yeti , Superb ,genellikle arıza ön sol çamurluğun içerisinde elektrik destekli (elektro hidrolik)ephs direksiyon pompası  kaynaklıdır, sol ön çamurluğun içerisinde olduğu için çok kolay su alır ve elektrikli direksiyon pompasının içerisinde anakart çalışamaz duruma gelir, bunun onarımı mümkündür.


Yeni nesil teknoloji kullanılan araçlarda direksiyon sistemleri günümüz teknolojisine uymuş ve elektrik destekli hidrolik (EPHS) ve elektrik destekli (EPS) olarak araçlarda yerini almıştır.

Elektrik, elektronik ve programlama ve mekaniğin kesişim noktası olan direksiyon sistemleri çok sık arıza vermektedir. Tabi ki arızaların çoğu çözüme kavuşmuştur. Meray direksiyon onarılıp tekrar piyasaya kazandırılabilecek parçaların hurdaya ayrılıp yenisi ile değiştirilmesi milli servet kaybı olarak görülmektedir bu sebepten 15 yıllık tecrübesini elektrik destekli destekli direksiyon parçalarının onarımına yoğunlaştırmış ve ciddi sermayelerle arge yapmış ve başarıya ulaşmıştır.

       Son dönemlerde sıkça karşılaşılan direksiyon arızaları detaylı şekilde listelenmiştir.

Fiat Punto C-EPS arızaları.

Grande Punto’daki elektrikli direksiyon kolonun arızalanmasının en yaygın sebebi;
Tork konum sensörüdür. 
Direksiyon simidini herhangi bir yöne çevirirken,
–> iniltili bir titreşime,
–> Tek yönlü sertliğe,
–> Her iki yönlü sertliğe,
sebep olabilir ve gösterge panelinde kırmızı direksiyon arıza ışığına ve/veya gösterge ekranında beliren “Direksiyonu kontrol ettirin” uyarısına yol açabilir.

Kesin çözüm için arızanın doğru anlaşılması gerekmektedir.
Araç markasıyla uyumlu güncelleştirilmiş arıza  tespit cihazları arıza hakkında yeterli fikir vermektedir.

      Ford Focus 3 Elektrikli Direksiyon Kutusu arızaları. (EPS)
Direksiyon da sertleşme ve gösterge panelinde arıza lambası yakması.
Çözümü:
Araç güncel bir arıza tespit cihazına bağlanır ve arıza kodları kontrol edilir,
Direksiyon kutusu araç üzerinden de-monte edilir,
Motor kısmı direksiyon kutusundan ayrılır ve ana kart üzerindeki entegreler osiloskop ve ohm metre kullanılarak tek tek kontrol edilir,
Yanmış olan devre elemanları uygun olan otomotiv için üretilmiş yeni devre elemanları  ile değiştirilir ve ana işlemci yazılımı güncellenir, bu güncelleme doğrudan ana işlemciye yapılmazsa direksiyon da istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.
İşlemci, komutları araç açı sensöründen ve araçtaki farklı kontrol ünitelerinden aldığı bilgiler doğrultusunda kart üzerindeki sürücülere iletir. 
Eğer doğrudan işlemci yazılımı güncellenmezse sistem fabrikasyon olarak çalışmaz.
 Fabrikasyon ayar olarak direksiyon araç hızı ile kombine şekilde çalışmaktadır, araç sürati yükseldikçe direksiyon ağırlaşmakta ve savrulmanın önüne geçmektedir, yazılım işlemciden güncellenmediğinde bu ve araçta halihazırda olan farklı  özellikler çalışmaz hale gelebilir. (Otomatik park desteği, adaptif dönüş sis farları gibi..)        Ford Focus 3 direksiyon kutularında mekanik arızalarda meydana gelmektedir, direksiyonu sağa sola çevirirken ses yapması en sık karşılaşılan ve kronik olan mekanik bir arızadır. 
Çözümü:
İçerisindeki bilya ve kramiyer dişlilerin orjinal sağlamları ile değiştirilmesidir.

      Ford Focus 2 (EPHS) elektrik destekli direksiyon pompalarında en sık karşılaşılan arıza direksiyon ikaz labasının yanması ve direksiyonun sertleşmesidir. Sebebi genellikle çamurluk içerisinde bulunan direksiyon pompasının su alması yada darbe görmesidir.
Çözüm: 
 Ford Focus 2 elektrikli direksiyon pompası araç üzerinde iken ilk önce arıza tespit cihazı ile arızalar kontrol edilir sonrasında araç tesisatı ve soketlere bakılır sistem sorunsuz elektrik akımları ve voltajlar uygun ise direksiyon pompası sökülerek içerisindeki kompanentler kontrol edilir arızalı olanları tespit edilir değiştirilir ve yazılımı güncellenir, masaüstü direksiyon test cihazında test edilip kontrol edildikten sonra araç üzerine montajı yapılır.

Volkswagen Passat Elektrikli direksiyon kutusu (EPS) arızaları
Volkswagen Passat , Volkswagen Jetta, Volkswagen Caddy, Volkswagen Golf 5, Golf 6, Golf 7 model araçlarda elektrikli direksiyon kutusu bulunmaktadır.
Bunlarda en sık arızalar Ford Focus 3 lerde olduğu gibi, sağa sola çevirirken ses (mekanik arıza) ve direksiyon sisteminin işlevini kaybetmesidir.(direksiyon sertleşmesi ikaz ışığı yakması.)
Çözüm:
Araç ilk olarak arıza tespit cihazına bağlanır ve arıza kodları kontrol edilir, tesisatta elektrik olduğu kontrol edildikten sonra direksiyon kutusu de-monte edilir ve arızanın sebebi masaüstü test cihazına bağlı iken tespit edilir. Çukura girince direksiyon sertleşmesi ve arıza lambası yaktığı durumlarda genellikle arıza kaynağı direksiyon tork sensörüdür.
Direksiyon tork sensörleri 4 şekilde arıza göstermektedir, kimi zaman onarımı yapılabilirken kimi zaman onarım sağlıklı olmayacağından sensör değişimine gidilir, bunun kararı direksiyon kutusu test cihazına bağlı iken geliştirdiğimiz çeşitli yöntemlerle verilir. Motor yada kart arızalarıda aynı şekilde onarılabilir ve onarılamaz arızalar olarak ikiye ayrılır, onarılan her parça milli servet olarak piyasaya geri kazandırılır ve onarım yapan firmanın maddi kâr marjını arttırır, Meray Direksiyon Servisinde komple parça değişimi son çare olarak görülmektedir.
Tork sensörleri fiziksel yıpranma su alma arızaları onarıldıktan sonra kalibre edilmedilir. Kalibrasyonu yapılmadan montajı yapılan Tork sensörlerinin ömrü kısa olduğundan bu husus önemlidir.

Vw Tork sensörü
Vw Tork sensörü

Volkswagen Polo EPHS elektrikli direksiyon pompası

      BMW F10 elektriki direksiyon kutusu direksiyon sertleşmesi ve direksiyon ikaz lambası yakması.
Çözüm:
Araç üzerinde arıza tespit cihazı ile bağlanılarak arızaların kontrol edilmesi. BMW F10 elektrikli direksiyon kutusunun araç üzerinden de-monte edilmesi kart üzerindeki entegrelerin kontrol edilip arızalı olanların bulunup değiştirilmesi ve yazılım güncellemesi, sonrasında masaüstü test cihazında direksiyon kutusu çalıştırılıp arıza kodları tekrar kontrol edilmesi silinmesi ve araç üzerine montajı yapılması.

      Skoda Fabia elektrikli direksiyon pompalarının (ephs) arızalanması,
Sol ön çamurluk içerisinde bulunan bu pompalar ford focus 2 lerde olduğu gibi genellikle su alması yada darbe görmesi sebebiyle arıza vermektedir.
Ford Focuslara göre daha sık arıza yapmakta ve direksiyon işlevsiz hale gelmektedir.
Çözüm:
Araç arıza tespit cihazına bağlanarak arızalar kontrol edilir, elektrik tesisatı soketler ve sigortalar kontrol edilerek arızanın tam sebebi tespit edilir ve ona göre işlem yapılır, direksiyon pompası ve açı sensörü bu araçlarda en sık arıza yapan elemanlardır, Skoda Fabilarda 2 model direksiyon pompası çıkmaktadır. KOYO tipi ve TRW tipi her ikisininde tamiri mümkündür. Diğer elektrik destekli direksiyon pompalarında olduğu gibi, pompanın ana kartı sökülerek arızalı entegreler tespit edilir ve değiştirilir, yazılımları güncellenir ve masaüstü test cihazında test edilip araç üzerine montajı yapılır.
Skoda fabiaların bazı modellerinde açı sensörü direksiyon kutusunun üzerindedir.

 

Direksiyon kutusu arızalarında bmw model araçlada hidrolik direksiyon kutusu yağ kaçırıyor şikayetiyle çok karşılaşmaktayız.Yeni model ve eski model farketmeksizin yağ kaçağı ve direksiyonda sertlik başta olmak üzere birçok probleme çözüm sunmaktayız.Bmw 118i ve 118d modellerinde hidrolik direksiyon pompasında sertlik ve hidrolik direksiyon kutusunda yağ kaçağı sıkılıka karşılaşılan bir arızadır.Yolda giderken çekme, direksiyonda sağa sola dönüşlerde ses karşılaşılan diğer arızalarıdır.Bmw 116i ve 116d yeni model araçlarda elektrikli direksiyon sistemi bulunmakta ve sıklıkla arıza lambası kırmızı yanıyor gibi şikayetlere sebep olmaktadır.Bmw 216d Active Tourer model araçlarda hidrolik direksiyon pompası ses yapıyor , sağa sola çevirirken ağlıyor gibi şikayetlere sebep olmaktadır.Direksiyon olduğu yerde sert gaz verince yumuşuyor olduğu durumlarda kontrol edilmesi gereken parça hidrolik direksiyon pompasıdır.Bmw 318i model araçlarda genellikle elektrik destekli direksiyon kutusu yani muşurlu direksiyon kutusu bulunmaktadır.

Bmw 3 serisi hidrolik direksiyon kutusu (muşurlu)
Bmw 5 serisi hidrolik direksiyon kutusu

Üzerinde hidrolik direksiyon pompası bulunan Chery marka araçlarda direksiyonda sorun olarak genellikle direksiyon pompası kaynaklı arızalarla karşılaşmaktayız.Hidrolik direksiyon pompası sağa sola çevirirken ağlar gibi ses yapması, direksiyonda sertlik ,direksiyon çok yumuşak olması, direksiyonda tıkırtı, direksiyonda boşluk hissi, düz yolda giderken sola çekiyor, düz yolda giderken sağa çekiyor gibi şikayetler sıklıkla başgöstermektedir.Yapılması gereken doğru teşhis için Meray Direksiyon servisine ulaşmaktır.

 


Chevrolet Cruze sedan hidrolik direksiyon pompası çok sık arızlanmakta, direksiyon çok sert, direksiyon dönmüyor, direksiyon sertleşti, yolda giderken direksiyon birden sertleşti gibi şikayetlere sebep olmaktadır.Chavrolet Cruze direksiyon pompası kaynaklı arızalar kesin olarak onarılmaktadır.Chavrolet spark direksiyon kutusu çıkması, direksiyon pompası fiyatı ve detaylı bilgi için Meray Direksiyon olarak bizle iletişime geçebilirsiniz.Chavrolet captiva direksiyon pompası ötüyor, chavrolet captiva direksiyon kutusu çıkma için de meray direksiyon olarak bizle iletişime geçebilirisiniz.

 

Chavrolet captiva hidrolik direksiyon kutusu çıkma
Chavrolet Cruze hidrolik direksiyon kutusu (2006-2015)

Citroen C3 elektrikli direksiyon pompası city mod arızası , direksiyon lambası yanıyor , direksiyon arıza veriyor , direksiyon arıza kodaları en sık karşılaşılan sorunlardır.Citroen C4 model araçlarda hidrolik direksiyon kutusu ve elektrohidrolik direksiyon pompası bulunmaktadır.Citroen c4 çıkma direksiyon kutusu için , citroen c4 direksiyon pompası fiyatı için iletişime geçin . Berlingo direksiyon pompası çıkması aramak yerine direksiyon pompası tamir servisimize gelip direksiyon kutunuzu ucuza tamir ettirebilirsiniz.Berlingo direksiyon kutusu fiyatı için meray hidrolik ile iletişime geçin.Jumper direksiyon pompası tamiri, jumper direksiyon kutusu çıkması elimizde mevcuttur.

Citroen C3 elektrikli direksiyon kutusu çıkma orjinal
Citroen C3 elektrikli direksiyon kutusu çıkma orjinal (yeni kasa)

Ford elektrikli direksiyon pompası tamiri gerektiren durumlar , ford focus direksiyon sertleşti, ford mondeo direksiyon yağ kaçırıyor gibi durumlarda gerçekleşir.Ford Focus elektrikli direksiyon kutusu tamiri hızlı ve kalıcı bir şekilde servisimiz tarafından yapılmaktadır. Ford focus direksiyonu çevirirken ses yapıyor tarzında bir şikayetiniz olursa muhtemelen direksiyon kutusu körüklerden su almıştır ve bilyalar paslanmıştır, bunun kalıcı çözümü basit bir şekilde gerçekleştirilmektedir.Ford focus direksiyon bilyası elimizde orjinal olarak mevcuttur.Ford focus gibi sorunları kısa sürede gidermekteyiz.Ford focus elektrikli direksiyon pompası çıkması ve revizyonu gerektiren durumlar genellikle direksiyon sert olması , direksiyon hafif sert olması , direksiyonu çevirirken ses yapıyor olmasıdır.

Ford Focus 3 elektrikli direksiyon kutusu çıkma orjinal.
Ford elektrikli direksiyon pompası

Elektrikli direksiyon kutusu arızalarında Volkswagen marka araçlarda , Volkswagen Polo ,Yeni Golf, Scirocco, Yeni Beetle , Jetta, Passat, Passat Variant, Volkswagen CC, Yeni Tiguan , Touareg ,Volkswagen Caddy , Volkswagen Transporter , Volkswagen Caravelle , Volkswagen Amorak , Volkswagen Crafter  model araçlarda en sık rastlanan elektrikli direksiyon kutusu problemleri , körüklerden su alma , direksiyon arıza lambasının kırmızı yakıyor  olması, direksiyon arıza lambasının sarı yakıyor olması , direksiyonda sertlik , direksiyonun çok sert olması , direksiyonu sağa-sola çevirirken ses yapması ve direksiyon ’da boşluk hissidir.

Volkswagen passat elektrikli direksiyon kutusu çıkma orjinal.
Volkswagen polo elektrikli direksiyon kutusu çıkma orjinal.

Hidrolik direksiyon kutusu arızalarında Renault marka araçlarda  , Renault Clio , Renault Captur , Renault Kadjar, Renault Symbol , Renault Talisman , Reno Megane model araçlarda hidrolik direksiyon kutusuunda yağ kaçakları , direksiyonda boşluk en sık yaşanan sorunlardır.Renault Fluence direksiyon spot-kolon parçaları genellikle direksiyon sertleşti , fluence direksiyon dönmüyor gibi arızalar verir.Elektrik destekli direksiyon kolon sistemlerinin çıkması ve direksiyon kolon tamiratı yapılmaktadır.Direksiyon arıza lambası kırmızı yanıyor ise , direksiyon sert ise , direksiyon kolonu ile ilgili bir sorun var demektir.Direksiyon da tıkırtı var ise direksiyon kutusu ile ilgli bir problem var demektir.

Reno Clio direksiyon kutusu ,
Reno master hidrolik direksiyon kutusu .
Renault Fluence direksiyon kolonu direksiyon kutusu

Seat elektrikli direksiyon kutusu çıkması ve tamiri meray direksiyon servisi olarak elimizde mevcuttur.Seat ibiza elektrikli direksiyon kutusu su almış ve ses yapıyor ise , darbe almış sağa çekiyor ise , bankete çarpmış sola çekiyor ise , olduğu yerde sert hareket edince yumuşuyor ise , kırmızı lamba yakıyor ise , arıza lambası sarı yanıyor ise ,direksiyon arızası veriyor ise , elektrikli direksiyon arıza kodlarını öğrenmek istiyorsanız, hidrolik direksiyon kutusu yağ kaçırıyor ise , hidrolik direksiyon hortumları yağ sızdırıyor ise , direksiyon pompasından ses geliyor ise , aracınızda bulunan sorunların tamamının çözümü garantili şekilde yapılmaktadır.
Seat ibiza elektrohidrolik-elektrikli-elektrik destekli direksiyon pompası koyo ve trw direksiyon pompası olmak üzere ikiye ayırlır.Arızaları benzerdir, aralarında ki fark trw city mod arızası verir , koyo da city mod yoktur.


Nissan Qashqai elektronik direksiyon destek ünitesi, epselektrili direksiyon kolonu, tamiri servisimiz bünyesinde garantili şekilde yapılmaktadır, fotoğrafta görülen ürün orjinal çıkmadır, genel arızası direksiyonda boşluk var, direksiyon arıza lambası kırmızı yanıyorsarı direksiyon arıza simgesi, direksiyon lambası yandı ve direksiyon sertleşti ,direksiyon taş gibi oldu gibi şikayetlerdir.

 

Nissan Qashqai eps motoru (kolon-Spot)
NİSSAN QASHQAİ EPS MOTORU (KOLON-SPOT)
NİSSAN QASHQAİ EPS MOTORU (KOLON-SPOT)

Hyundai Accent Era direksiyon ile ilgili en çok karşılaşılan arızalar, direksiyon da boşluk hissi, bozuk yollda tıkır tıkır ses, kasislerden geçerken lok lok vurma sesi, direksiyon kutusunda ses gibi arızalardır, bunun yanında direksiyonun elektronik kısmı olan spot-kolon-kütük denilen parça vardır.Bu parçanın görevi direksiyonu yumuşatmak ve kullanıcıya keyifli bir sürüş yaşatmaktır. Elektronik direksiyon pompasının (kolonu) verdiği arızalar genellikle, direksiyon birden sertleşti, gösterge tablosunda kırmızı direksiyon arızası yanıyor, sarı direksiyon lambası anlamı, direksiyon sertleşti gibi arızalardır.

Hyundai Accent Era direksiyon destek ünitesi(kolon-Spot)
HYUNDAİ ACCENT ERA DİREKSİYON DESTEK ÜNİTESİ(KOLON-SPOT)
HYUNDAİ ACCENT ERA DİREKSİYON DESTEK ÜNİTESİ(KOLON-SPOT)
HYUNDAİ ACCENT ERA DİREKSİYON DESTEK ÜNİTESİ(KOLON-SPOT)

Renault Kango2-Kango3 , Dacia logan direksiyon kolon

 

Renault Kango2-Kango3 , Dacia logan direksiyon kolon
Renault Kango2-Kango3 , Dacia logan direksiyon kolon
Renault Kango2-Kango3 , Dacia logan direksiyon kolo

Hyundai i40 direksiyon kolonu çıkması ve tamiri, hyundai i30 , i40 direksiyon spotu arızaları ve tamiri, direksiyonun sertleşmesi, arıza lambasının kırmızı yada sarı yanması durumunda bu parçanın değişmesi yada revizyon görmesi gerekmektedir.

 

Hyundai i40 direksiyon kolonu
Hyundai i40 direksiyon kolonu
Hyundai i40 direksiyon kolonu

Fiat 500 eps

 

Fiat 500 electro power steering
Fiat 500 direksiyon kolonu


Sakarya direksiyon tamiri , sakarya direksiyon tamiri yapan firmalar, sakarya hidrolik direksiyon, sakarya hidrolik direksiyon kutusu tamiri,
sakarya direksiyon sistemleri revizyonu,sakarya hidrolik, sakarya hidrolik direksiyon kutusu tamiri , sakarya eps tamiri,sakarya direksiyon kutusu tamiri,sakarya direksiyon pompası tamiri,sakarya hidrolik direksiyon kutusu tamiri , sakarya elektrikli direksiyon kutusu tamiri,sakarya direksiyon beyni tamiri,direksiyon kutusu tamir firmaları,sakarya oto tamirhane,sakarya direksiyon tamir firmaları,sakarya hidrolik direksiyon, sakarya elektrikli direksiyon,sakarya direksiyon arızaları tamir servisi,sakarya direksiyon hidroliği tamiri.bolu hidrolik, bolu hidrolik direksiyon kutusu tamiri, bolu direksiyon tamiri, bolu hidrolik direksiyon pompası, bolu hidrolik pompa tamiri, bolu direksiyon poması tamiri, bolu eps tamiri, bolu elektrikli direksiyon tamiri,bolu elektrikli direksiyon pompası tamiri , bolu direksiyoncu , bolu direksiyon tamir firmaları,bolu direksiyon pompası onarımı, bolu direksiyon pompası tamir servisleri,bolu elektrikli pompa, bolu eps beyni.Kocaeli elektrikli direksiyon kutusu tamiri. .EPS test cihazı. EPHS. İzmit direksiyon kutusu. Kocaeli passat eps tamiri.